Diz kireçlenmesine (osteoartrit) bağlı ağrının ameliyatsız damar tıkama yolu ile tedavisi

Genikülat arter embolizasyonu

Osteoartrit (diz kireçlenmesine) bağlı ağrı nasıl tedavi edilir?

Osteoartrit ya da diz kireçlenmesi yaşam kalitesini bozan fiziksel aktiviteyi kısıtlayan, ağrı ve eklem hareket kısıtlılığı ile karakterize bir hastalıktır. Osteoartritin tedavisinde ilaçlar, fizik tedavi, eklem içine hyaluronik asit enjeksiyonu ve en nihayetinde diz protezi kullanılır.Fakat hastaların büyük bir kısmı diz protezi dışındaki tedavilere dirençlidirler  ve diz protezi tedavisi olan hastaların %15 inde kronik kalıcı ağrı mevcuttur.

Genikülat arter embolizasyonu nedir?

Genikülat arter embolizasyonu diz eklem kireçlenmesine bağlı oluşan ağrının o bölgeyi besleyen damarların kısmen tıkanmasıyla azaltıldığı veya yok edildiği ameliyatsız anjiyo yolu ile yapılan bir tedavidir. Bunun için kasıktaki atardamardan ince bir iğne ile  girilip ince borular ve teller yardımı ile dizi besleyen atardamarlara ulaşılır. Bu atardamarlar küçük kürecikler yardımı ile kısmen tıkanır. Bu da ağrının azalması veya yok olmasına neden olur. İşlem ortalama 30-60 dakika sürer. Ağrılar 2 hafta içinde azalmaya başlar. Erken dönemde ağrı belirgin olarak kontrol edilse de uzun dönemde hastalığın yaygınlığına bağlı olarak ağrının tekrarlama olasılığı vardır.

Genicülat arter embolizasyonu  nasıl ağrıyı azaltmaktadır?

Diz eklem kireçlenmesinde o bölgedeki eklem kapsülünü çevreyen zar ve yumuşak dokuda (synovium)  yangısal reaksiyonlar yani inflamasyon görülür. Bu durum bölgenin aşırı kanlanmasına neden olmaktadır. Aşırı kanlanma ile birlikte yeni damar gelişimleri ve bunlara eşlik eden duyusal sinirlerin gelişimi söz konusudur ki bu olay ağrıyı tetikler. Embolizasyon tedavisi ise bu aşırı kanlanmayı dolayısı ile yangısal reaksiyonları ya da inflamasyonu keserek etki gösterir.

Genikülat arter embolizasyonu güvenli ve etkili bir tedavi midir?

Bu tedavi güvenli ve etkili bir tedavidir. Her ne kadar tedavi yönteminin yeni çıkmış olmasına ve araştırmaların devam etmesine rağmen bu tedavinin güvenli ve etkili olduğu yapılan bilimsel çalışmalarda ortaya konmuştur. Başarı oranları %80 nin üzerinde olup bu etki 4 sene kadar devam etmektedir.

Genikülat arter embolizasyonu hangi hastalar için uygundur?

Diz eklem kireçlenmesi yani osteoartrite bağlı diz ekleminde aşırı ağrı ve hareket kısıtlılığı olan , ilaç tedavilerine yanıt vermeyen, diz eklem protezi yaptırmak istemeyen ve bunun için vakit kazanmak isteyen hastalarda uygundur.

Geniculat arter embolizasyonu komplikasyonları nelerdir?

Enfeksiyon: Apse, sepsis(%2)

Embolizasyon alanında iskemi (%4), diz ekleminde şişme, ağrı, deri yaraları, deride renk değişikliği

Hedef dışındaki bölge ya da organın kasıtsız embolizasyonla tıkanması (%3), kemik dokusu ölümü

Kanama

Kontrast madde reaksiyonları

 

 

Prof.Dr.Fahrettin Küçükay ESOGÜ Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji bölümü Kat 0

ESOGÜ Meşelik Yerleşkesi 26480 ESKİŞEHİR  0 222 239 29 79 dan 2860

Tıbbi Dokümantasyon- Danışman- Sekreterlik:

Tülay Başal

0531 9040389

0530 8205854

Girişimsel radyoloji sekreterlik

0 222 2392979 /dan 2860