İÇORGAN TÜMÖRLERİNİN EMBOLİZASYONU VE KEMOEMBOLİZASYONU

KEMOEMBOLİZASYON İÇİN BİLGİLENDİRME (AYDINLATMA):

Kemoembolizasyon nedir?

Karaciğerde tümörü besleyen damar içine kemoterapötik adı verilen tümörü tedavi edici ilaç verilmesi ile tümörü besleyen damarların tıkanması işlemi birlikte yapılmasıdır.

Niçin yapılır?

Karaciğer deki bazı tümörleri tedavi etmek için yapılır.

Nasıl yapılır?

Önce anjiyografi yapılarak damar anatomisi ve tümör damarlanması belirlenir. Tümörü besleyen damara kateter yerleştirerek kemoterapötik ve embolizan madde(damar tıkayıcı) verilir. Kontrol anjiyografisi yapılarak işlem bitirilir. Ortalama işlem 1,5 saat sürer

Kemoembolizasyon İşleminin Riskleri ve Komplikasyonları:

1- Postembolizasyon sendromu: Ateş, ağrı ve iltihabi kan hücre sayılarında artış görülür(%10)

2- Karaciğer yetmezliği: (%2-3) Daha önce karaciğer yetmezliği olanlarda bu risk daha fazladır.

3- Karaciğerde abse gelişimi: Bazı safra yolu ameliyatı geçirenlerde daha sıktır.

4- Safra kesesi iltihabı(>%1)

5- Embolizasyon amaçlı kullanılan maddelerin karaciğerden geçerek akciğer damarlarını tıkaması(>%1)

6- Mide-barsak kanaması, ülser

7- Ölüm (30 gün içinde %2-4)

Kemoembolizasyondan Önce Yapılması Gerekli İşlemler:

Hasta 6-8 saat aç olmalıdır. Enfeksiyon riski taşıyan hastalarda işlemden önce damardan ya da kas içine antibiyotik yapılabilir. İşlem öncesi radyoloji servisine indirilmeden önce ya da işlem öncesi damardan veya kas içerisine sakinleştirici veya gerekirse diğer ilaçlar verilir. Sakinleştirici sizi rahatlatacak, uyuklamaya neden olmasına rağmen muhtemelen işlem sırasında uyanık olacaksınız.

Kemoembolizasyondan Sonra Yapılması Gerekli İşlemler:

İşlem bittikten sonra giriş yeri el ile basılarak kanama durdurulacaktır. Kanama durdurulduktan sonra tekrar kanama olmaması için, giriş yeri üzerine kum torbası konacaktır.

Hasta işlem sonrası en az 4 saat yatakta yatacaktır ve bacağını bükmeden düz olarak yatacaktır. Bu süre zarfında ihtiyaçları için kalkmayacaktır. İşlemden sonra aksi söylenmedikçe yemek yenilebilir. Kontrast maddenin bazı yan etkilerinin oluşmaması için bol miktarda sıvı alımı faydalı olacaktır. Hasta bir süre hastanede gözlem altında tutulacaktır.

 

 

 

YASAL UYARI

Bu sitenin amacı sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yöneliktir. Bu site herhangi bir ticari kaygı taşımamakta olup hastaları ve konu ileilgili doktorları bilgilendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Reklam, övünç, haksız rekabet kaygısı taşımamaktadır. Tanı ve tedavinin kesinlikle uzman bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisinde geçerliliği doğrulanmadan kullanılamaz. Bu sitedeki bilgiler konu ile ilgili tıbbi kılavuzlardan, güncel araştırmalardan, konu ile ilgili uzman kişilerin görüşlerinden faydalanılarak bilimsel doğruluğu ortaya koyularak kanıta dayalı tıp kuralları çerçevesinde hazırlanmıştır.