YEMEK BORUSU, MİDE, İNCE BARSAK VE KALIN BARSAK DARLIK VE TIKANIKLIKLARININ, FİSTÜLLERİNİN BALON VE STENT İLE TEDAVİSİ

ÖZEFAGUSA STENT YERLEŞTİRİLMESİ İÇİN BİLGİLENDİRME  (AYDINLATMA):

Özefagusa Stent Yerleştirme Nedir?

Özefagus(yemek borusu)da ki daralmalarda cerrahi operasyona gerek kalmaksızın tıkanıklık bölgesine stent(tel kafes) yerleştirilerek yapılan bir tedavidir.

Niçin Yapılır?

Özefagus tümörlerde(urlarında) veya özefagusa yakın organların tümörlerinde özefagusta oluşan darlıklar gidermek için yapılır

Nasıl Yapılır?

Boğaz bölgesi sprey şeklinde lokal anestezik madde ile uyuşturulur. Röntgen skopi cihazı görüntülemesi altında özel tel ve kateterler(plastik borucuk) ağız yolu ile özefagusa yerleştirilir. Yerleştirilen tel üzerinden balon kateteri darlık alanına ilerletir, balon şişirilerek genişletme işlemi yapılır. Daha sonra stent adı verilen metal örgüden yapılmış protez bu bölgeye ilerletilip serbest bırakılır. Yeterli açıklık oluşmazsa tekrar balon ile genişletme yapılır. Ortalama işlem 1 saat sürer

Özefagus Stent Yereştirme İşleminin Riskleri ve Komplikasyonları:

1- Göğüs ağrısı; Ağrı günler içinde geçer.

2-Kanama

3-Stentin yemek borusuna baskı yapması sonucu solunum güçlüğü.

4-Stent yer değiştirebilir.

5-Yemek borusunda delinme, mediastinit(göğüs içinde akciğerler arasında kalan bölgede iltihaplanma)

6-Mide içeriğinin özefagusa buradanda solunum yollarına kaçması. Bu durum özefagus mide birleşim yerine yerleştirilen stentlerden sonra görülür.

7-Stent tıkanması. Tümör büyümesi, stente reaksiyon gösteren bünyede doku artışı veya şekilli yiyeceklerin tıkaması sonucu olabilir.

Özefagusa Stent Yerleştirme İşleminden Önce Yapılması Gerekli İşlemler:

1- 4 saatlik aç olunmalıdır.

2-Endişeyi azaltmak için sedatif ilaçlar verilebilir.

3-Yakın zamanda çekilmiş özefagus grafisi olmalıdır.

Özefagusa Stent Yerleştirme İşleminden Sonra Yapılması Gerekli İşlemler:

 İşlemden sonra hasta bir süre gözlem altında tutulur. Boğazdaki uyuşukluk geçene kadar bir şey içilmemesi ve yenilmemesi gerekir. Bu yaklaşık 2-3 saat sürer. İlk birkaç gün sıvı yiyeceklerle beslenmeye geçilir, daha sonra yumuşak gıdalara geçilir. Katı büyük lokmalardan kaçınılmalıdır. Katı gıdalara tedrici geçiş yapılır. Katı gıdalar iyice çiğnenmelidir. Yemekten sonra sodalı içeceklerin içilmesi uygun olacaktır. Özefagus mide bileşim yerine stent yerleştirilmiş ise reflü (mideden özefagusa kaçak)yü önlemek için oturur vaziyette iken yemek yemek, yemekten sonra en az 1 saat yatmamak gerekir. Reflüyü ve etkileri azaltmak için ayrıca ilaçta verilecektir.   

 

YASAL UYARI

Bu sitenin amacı sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte, toplumu bilgilendirmeye yöneliktir. Bu site herhangi bir ticari kaygı taşımamakta olup hastaları ve konu ileilgili doktorları bilgilendirmek amacıyla tasarlanmıştır. Reklam, övünç, haksız rekabet kaygısı taşımamaktadır. Tanı ve tedavinin kesinlikle uzman bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Bu sitedeki bilgiler hastaların tanı ve tedavisinde geçerliliği doğrulanmadan kullanılamaz. Bu sitedeki bilgiler konu ile ilgili tıbbi kılavuzlardan, güncel araştırmalardan, konu ile ilgili uzman kişilerin görüşlerinden faydalanılarak bilimsel doğruluğu ortaya koyularak kanıta dayalı tıp kuralları çerçevesinde hazırlanmıştır.