GİRİŞİMSEL RADYOLOJİ- AMELİYATSIZ TEDAVİ ÇÖZÜMLERİ (PROF.DR.FAHRETTİN KÜÇÜKAY)

Danışman sekreterlik: Tülay Başal 0531 904 03 89

 

   Girişimsel Radyolojnin dünya çapında kabul görmüş tanımlamaları arasında ameliyatsız görüntüleme eşliğinde yapılan tedaviler ve minimal invaziv tedaviler yer almaktadır.  Burda bahsedilen tedaviler dünya çapında kabul edilmiş,  kılavuzlarda yer almış etkili ve güvenilir tedavilerdir. Bilgilendirme içerikleri güncel  yayınlardan, kılavuzlardan ve konu ile ilgili dünya çapındaki girişimsel radyoloji derneklerinin ve uzmanların görüşlerinden faydalanarak hazırlanmıştır.  Girişimsel Radyoloji özellikle 1960 lı yıllardan itibaren ortaya çıkan ve inanılmaz bir hızla gelişim gösteren, teknolojik yenilikler ve yeni ameliyatsız tedavi seçenekleri sunan , radyolojiye bağlı bir üst uzmanlık alanıdır. Girişimsel radyologlar, radyoloji uzmanlıklarını tamamladıklarından dolayı, radyasyon fiziği,radyasyon güvenliği ve korunma,hasta radyasyon güvenliği, görüntüleme yöntemlerinin fizik ve teknik detayları, farklı görüntüleme yöntemleri ve girişimsel tedavi seçenekleri hakkında detaylı bağlantı kurabilme-yorumlama ve uygulayabilme, olası komplikasyonları görüntüleme yöntemleri ile tanıyabilme ve gereğinde yine girişimsel yöntemlerle çözebilme yetenek ve potansiyelleri, her organa ve sisteme hakim olma ve hastayı bir bütün olarak değerlendirme nedeni ile diğer bu konu ile ilgilenen klinik doktorlardan avantajlıdırlar. 

    Girişimsel Radyolojinin temel mantığı şudur: neredeyse her organda ve sistemde hastalıkların tanısını koymak ve tedavi etmek için görüntüleme eşliğinde (floroskopi, BT,MR,USG, RDUSG…) minimal invaziv (mümkün olan en az hasar verici) yöntemleri kullanır. Burada amaç işlemler öncesinde ve sonrasında hasta yaşam kalitesini, memnuniyet oranını arttırmak, hastanede yatış süresini kısaltmak, günlük aktivitelerine ve çalıştığı işe en kısa zamanda başlayabilmesini sağlamak, başka kişilere bağımlılığını azaltmak, en ağrısız-acısız-hızlı bir şekilde sağlığına kavuşmasını sağlamaktır.

    Geçmişte sadece cerrahi ile tedavi edilebilen pek çok hastalık günümüzde girişimsel radyoloji ile ameliyatsız tedavi ile çözümlenebilmektedir. Yurtdışında oldukça tanınan ve iyi bilinen Girişimsel Radyoloji, ne yazık ki henüz ülkemizde doktorlar ve hastalar tarafından yeterince bilinmemektedir. Bu nedenle bu sitenin amaçlarından biri hastaları ve konu ile ilgili doktorları bilgilendirmektir.  ” Uyguladığım ameliyatsız tedavi çözümleri” ana başlığı altında bulunan hastalıklardan birine sahipseniz muayene veya kontrole gittiğiniz doktorlara olası Girişimsel Radyoloji ile tedavi seçenekleri hakkında da bilgi vermesini rica ediniz. Hasta olarak tüm güncel tedaviler hakkında bilgilendirilmeniz yasal hakkınızdır.  Girişimsel Radyoloji ciddi bir takım çalışması gerektirir. Yaptığımız pek çok girişimde, girişim öncesi ve sonrasında diğer branş uzmanları ile oldukça yakın ve koordineli bir şekilde hareket etmekteyiz. Bazı girişim kararları ortak yapılan konsey toplantıları sonucunda verilmektedir.

 

Youtube kanalına abone olarak ameliyatsız tedavi yöntemleri hakkında güncel bilgilendirme ve tanıtım videolarına ulaşabilirsiniz. Lütfen resimdeki veya aşağıdaki linke tıklayın.

www.youtube.com/channel/UCSs5clY0OYpN0E6I99WEWOw